niedziela, 8 maja 2016

OV Watch - nowa metoda wyznaczanie dni płodnych

Czy słyszeliście już o OV-Watch? To metoda wyznaczania dni płodnych, która może w przyszłości zastąpić (albo uzupełnić) inne naturalne metody planowania rodziny. Według producenta metoda ta swoją skutecznością przewyższa inne metody takie jak testy owulacyjne bazujące na analizie składu moczu, kalendarzyk czy też obserwacja śluzu lub śliny.


Podczas cyklu miesięcznego kobiety dochodzi do specyficznych zmian stężenia jonów chlorków sodu. Skoki stężenia tych jonów są regularne i związane ze zmianami hormonalnymi podczas cyklu kobiety. Metoda OV-Watch bazuje na rejestrowaniu tych zmian stężenia jonów, które przepowiadają nadejście dni płodnych. Zegarek OV przeznaczony jest do noszenia na nadgarstku. Wyposażony jest w czułe sensory. Sensory te regularnie analizuje skład chemiczny potu i monitorują ilość chlorków w pocie.

Zasady działania metody
W całym cyklu miesiączkowym kobiety  organizm produkuje różne poziomy jonów chlorku sodu. Na kilka dni przed owulacją stężenie tych jonów znacząco się zmienia. Zmiana ta rejestrowana jest  przez OV-Watch, która Cię o tym informuje.

Praktyczne stosowanie OV-Watch
Trzeba się oczywiście wyposażyć w urządzenie OV-Watch. Należy założyć je odpowiednio na nadgarstek, aby przylegał dobrze do skóry. Jako że urządzenie jest wrażliwe na dużą wilgoć zaleca się zakładać go dopiero godzinę po kąpieli lub intensywnych ćwiczeniach fizycznych. Urządzenie musi być noszone przez co najmniej 6 godzin na dobę od pierwszego dnia miesiączki (najpóźniej pomiar musi rozpocząć się trzeciego dnia cyklu). Zaleca się noszenie OV-Watch podczas snu. Zegarek OV co 30 minut rejestruje poziom jonów uwalnianych na powierzchni skóry. Zatem rejestrowanych będzie, co najmniej, 12 odczytów dziennie.  Po 6 godzinach noszenia należy odczytywać wyniki OV-Watch. Zegarek poinformuje Cię o czterech dniach płodnych tuż przed owulacja, z datą owulacji oraz o jednym dniu płodnym po owulacji. 

Zalety
Metoda ta, w przeciwieństwie do innych metod, wskazuje dłuższe okno dni płodnych.
Metoda wyznacza cały okres dni płodnych, a nie tylko dzień owulacji. Jako dni płodne są uznawane 4 dni poprzedzające owulację (kiedy śluz jest bardziej podatny na penetrację przez plemniki), dzień owulacji oraz dzień po owulacji. OV-Watch rejestruje i informuje o całym tym oknie dni płodnych.  

Wady
Obecnie ograniczona jeszcze jest dostępność tego urządzenia na polskim rynku. Zatem produkt ten nie jest łatwy do nabycia.
Niedogodnością może być też to, że przy każdym nowym cyklu należy wymienić sensor, gdyż ten się po około miesiącu zużywa.
I na koniec ograniczenie metody dla posiadaczek PCOS: Producent zastrzega, że skuteczność  metody może być niższa u osób ze znaczącym rozregulowaniem hormonalnym. Czyli m.in. u osób z PCOS, z objawami menopauzy, stosującymi hormonalną antykoncepcję oraz w okresie karmienia.


Niestety nie miałam jeszcze możliwości wypróbowania metody. Dowiedziałam się o niej gdy już byłam w ciąży. Zapewne wrócę do OV-Watch przy planowaniu kolejnego dziecka :) 
Metoda zdaje się być obiecująca. Chociaż dla mnie, posiadaczki PCOS, raczej będzie uzupełnieniem szeregu innych metod planowania rodziny aniżeli alternatywą do innych sposobów.

Jeżeli macie doświadczenia z tą metodą - piszcie! Jesteśmy ciekawi Waszych spostrzeżeń.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz